Hírek
2024. dec. 6.
RG
Járt nálunk a Mikulás
Mikulás: A palástban, püspöksüvegben és pásztorbottal ajándékokat osztó Mikulás eredetileg a katolikus vallású vidékeken Szent Miklósnak, a Lycia római provinciában fekvő Myra város püspökének népies alakja.
Szent Miklós a gyermekek és diákok védőszentje, ezért a későbbi korokban a népi vallásosság hatására kialakult ajándékosztó püspöksüveges Mikulás előképének és mintájának tartják. A középkorban szerepjátékokkal emlékeztek meg Szent Miklós tetteiről. Kezdetben a különféle játékokban a kolostori iskolák legifjabb diákja alakította Miklóst. Később ezt a szerepet a felnőttek vették át. Ebből alakult ki aztán a szokás és került Magyarországra, hogy az ünnepnap előestéjén, egy később magyar nyelvterületen „Mikulás”-nak elnevezett piros köpenybe öltözött apó, házról házra járt és vizsgáztatta, dicsérte, ajándékokkal halmozta el a gyerekeket, vagy éppenséggel megfenyítette, megbüntette őket.
A modern magyar néphagyomány szerint december 5. éjjelén – december 6. hajnalán a Mikulás meglátogatja a gyermekeket, s ha az elmúlt évben jól viselkedtek, kisebb ajándékot ad nekik. Ez a népszokás, azaz az ablakba kitett csizmákba ajándékot helyező titokzatos Mikulásjárás körülbelül egy évszázadra tekint vissza. Magyar nyelvterületen Mikulás alakjára használatos az újabb keletű, a szélesebb körben csak az 1950-es évek óta elterjedt, Télapó elnevezés is, ami feltételezhetően teljesen téves összemosása a különböző kultúrkörök hagyományainak. A képzeletbeli ajándékosztó alakjának elnevezésére régóta használt „Mikulás” elnevezés 1856-tól eredeztethető és egy olyan „lény”, illetve népi mesealak elnevezése, aki december 6-án, Szent Miklós napján megajándékozza a gyermekeket.
Iskolánkban az évek óta tartó hagyomány alapján december hatodikán egy a diákok közül választott Mikulás és segítő csapata meglátogatja az iskola apraja-nagyját és szaloncukrot oszt szét a „jók” között.
Amikor már a Télapó és krampuszai elfáradtak, akkor lelkes diákjaink egy angyali keringővel idéztek meg az adventi ünnepkör szeretetteljes hangulatát.
Köszönjük szépen Minden résztvevő, szervező, segítő, felkészítő munkáját!
KAPCSOLÓDÓ HÍREK
Adventi műsorunk
Advent a keresztény kultúrkörben a karácsony megelőző negyedik vasárnaptól karácsonyig számított időszak. A karácsonyi ünnepkör advent első napjával kezdődik, és vízkeresztig tart. Advent első vasárnapja, amely Szent András napjához legközelebb eső vasárnap, egyúttal az egyházi év kezdetét is jelenti.
2024. dec. 1.
VG
„Irány a munkavállalás”
„Irány a munkavállalás” címmel Pályaszocializációs Órák a Virágh Gedeon Technikumban a Bács-Kiskun Vármegyei Foglakoztatási Főosztállyal.
2024. nov. 28.
VG
Meglátogattuk a börtönmúzeumot
Börtönlátogatás, pályaszocializációs kirándulás Az Állampusztai Büntetés-végrehajtási Intézet részéről meghívás érkezett iskolánkhoz, hogy látogassuk meg a frissen megnyitott Börtönmúzeumot a 11.a és 12.a rendészeti technikus osztályokkal. A szakmai kirándulásra 2024.11.27.-én került sor.
2024. nov. 27.